Bu Yılki Onur Konuklarımız: Edgar Reitz ve Fatma Girik

Edgar Reitz
Edgar Reitz
Fatma Girik
Fatma Girik

Türkiye / Almanya Film Festivali 19. kez sinema severlere “Merhaba” derken, Yeni Alman Sineması’nın öncüsüne de Onur Ödülü verilecektir:

 

Edgar Reitz en etkili Alman yönetmenlerin ve “yeni Alman sineması”nın öncülerinden kabul edilir. Yönetmen, senaryo yazarı ve yapımcı olan Reitz, Münih’te Alman Dili ve Edebiyatı, Yayıncılık ve Tiyatro Bilimleri eğitimi aldı. Edgar Reitz ulusal ve uluslararası festivallerde  ödüllendirilen birçok sinema filmi, belgesel ve deneysel film gerçekleştirmiştir. Türkiye / Almanya Film Festivali’nde “Der Schneider von Ulm” (Ulm Terzisi) ve uluslararası birçok kez ödüllendirilen “Heimat” (Memleket) dizisinin birinci bölümü olan “Fernweh” (Uzaklara Özlem) ve Heimat – Fragmente – Die Frauen (Memleket – Parçalar – Kadınlar) adlı filmler gösterilecektir. 

Festivalin Ödül Töreninde, 22 Mart’ta Türkiye Sineması’nın efsanevi oyuncusuna Onur Ödülü takdim edilecektir:  

 

Fatma Girik kuşkusuz Türkiye’nin en etkin ve üretken oyuncularından biri. 180’in üzerinde sinema filminde ve birçok televizyon yapımında başrolü üstlenen Fatma Girik, 14 yaşında kariyerine başladığı zaman da erkek egemen toplumda dik duruşuyla erkeklere başkaldıran genç kadın rollerinde oynamıştır. İleri yıllarda üstlendiği güçlü kadın rolleri ile de Anadolu kadınının eşitliği için mücadele etmiştir. Ancak mücadelesi filmlerdeki rolleri ile sınırlı değildi. “Söz Fato’da” adlı televizyon programı ile de sürekli toplumsal sorunları ve kadına uygulanan toplumsal şiddeti gözler önüne serdi. 1989 yılında ise aktif siyasete girerek, İstanbul, Şişli’de Belediye Başkanlığı yaptı. Festival’de Yılmaz Güney’in yönettiği “Acı” filmi gösterilcektir.

 

Onur Konuğu Basın Bildirisi

Burçak Evren Fatma Girik'ı yazdı

Jochen Schmolt Edgar Reitz'ı yazdı