SİNEMA DÜNYASI

Araf

TR/D/FR 2012, 124 dak., OmU
Araf
Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu

Zehra bir otoban üzerindeki benzin istasyonunun kafeteryasında çalışır ve boş vakitlerinin çoğunu evde televizyon karşısında geçirir. Kendisi gibi farklı bir hayatın hayalini kuran vardiya arkadaşı Olgun ise aşık olduğu Zehra’yı etkilemenin yollarını arar. Zehra, bu tekdüze hayattan kurtaracağını inandığı, kamyon şoförü Mahur’a aşık olunca, hayatlarının tüm dengeleri altüst olur. Araf ulusal ve uluslararası birçok ödüle layık görülmüştür.


Oyuncular:
Özcan Deniz, Neslihan Atagül, Barış Hacıhan, Nihal Yalçın

Gösterim:

Benim Dünyam

TR 2013, 100 dak., OmU
Benim Dünyam
Yönetmen: Uğur Yücel

1950’li yılların Büyükadası’nda, iki yaşındayken geçirdiği bir rahatsızlık nedeniyle hem kör hem sağır olan, çevresiyle uyumsuz bir çocuk olan Elâ’yı iyileştirebilmeye hayatını adayan Mahir Hoca’nın çarpıcı hikâyesi. 8 yaşına kadar hayatla ilgili hiçbir şey bilmeden yaşayan Elâ ile aynı durumdaki ablasını trajik bir biçimde yitirdikten sonra hayatını engellilere adayan Mahir Hoca’nın yollarının kesişmesiyle siyahtan beyaza giden bu yolculuğunda sadece bir kelimeye yer yoktur: İmkânsız...


Oyuncular:
Uğur Yücel, Beren Saat, Ayça Bingöl, Turgay Kantürk, Hazar Ergüçlü, Melis Mutlu

Gösterim:

Bizim Adalar (bir müzisyenin gözünden)

TR 2013, 82 dak., OmU
Bizim Adalar (bir müzisyenin gözünden)
Yönetmen: Nedim Hazar Bora

Sanatçısı, müzisyeni, faytoncusu, balıkçısı bütün Adalılar ortak bir yanı var. O da her birinin uçuk mu uçuk, tam filmlik bir hikâyesinin olması. Ve hep birlikte söyledikleri bir şarkı: “Bir adalar var bir de sen kalbimde / Kimseye vermem kalbimi ben.”


Gösterim:

Das Fest der schwarzen Tulpe - Mit Pianist Wolfgang Schneider

„Kara Lale Bayramı - Piyano eşliğinde“

D 1920, 82 dak., Stummfilm
Das Fest der schwarzen Tulpe - Mit Pianist Wolfgang Schneider
Yönetmen: Muhsin Ertuğrul, Marie Luise Droop

Türk tiyatro ve sinema sanatının kurucusu kabul edilen Muhsin Ertuğrul’un Birinci Dünya Savaşı sonrasında Almanya’da ve Ukrayna’da çektiği bilinen toplam beş filmden biri olan ve uzun bir süre kayıp sanılan sessiz film Kara Lale Bayramı’nın hikâyesi, bağımsızlık mücadelesi veren Hollanda’da geçiyor. Cornelis de Witt, Oranje Prensi’ne karşı bir komplo hazırladığı şüphesiyle 1672’de tutuklanır. Sonuçta suçsuz bulunsa da, her türlü politik faaliyetten men edilir. Kardeşi Johan’ın çabaları da kurtulmasına yetmez; nihayet iki kardeş halk tarafından linç edilir.

>Piyano eşliğinde


Oyuncular:
Theoder Becker, Carl de Vogt, Helga Hall, Max Pohl, Otto Sommerstorff

Gösterim:

Der letzte Mentsch

„Son İnsan“

D/FR/CH 2013, 90' dak., OmU
Der letzte Mentsch
Yönetmen: Pierre-Henry Salfati

Yaşlı Marcus arabayla Romanya'ya, doğduğu Satu Mare şehrine gitmek isteyince, genç kadın Gül kendisine yardım etmeyi teklif eder. Marcus eski memleketinde Yahudi kimliğini kanıtlayacak belgeleri bulmayı ümit eder. Çünkü Marcus Yahudi mezarlığına gömülmek ister. Ancak kökenini belgeleyecek her şeyi uzun zaman önce imha ettiği ve hiç bir belgeye sahip olmadığı için Almanya’da işleri zorlaşır. Uzun araba yolculuğu süresince çok farklı bu iki insan birbirinden çok şey öğrenecektir..


Oyuncular:
Mario Adorf, Katharina Derr, Hannelore Elsner

Gösterim:

Die Arier

„Ariler“

D 2013, 92 dak., dtOF
Die Arier
Yönetmen: Mo Asumang

Oyuncu ve şarkıcı Mo Asumang’ın “Ariler” filmi, bütün dünyadaki ırkçı hareketi ve “Ari” sıfatının hatalı sahiplenilmesini irdeyen bir belgesel. Fransız filozof Arthur Gobineau ile başlayan ve nasyonal sosyalistlerin ırk teorisine de iliştirdikleri bir hatadır bu. Mo Asumang günümüz ırkçı hareketlerinin uçurumlarında maceralı bir yolculuğa çıkarken, Arilerin aslında bugün İran sınırları içerisinde bulunan bir bölgenin halkı olduğunu öğreniyor.


Gösterim:

Die Erbin

„Mirasçı“

D/TR 2013, 70 dak., OmU
Die Erbin
Yönetmen: Ayşe Polat

Almanya’da yaşayan genç yazar Hülya, ölümünden yıllar sonra, babası hakkında bir kitap yazmaya karar verir. Babasının hayatı hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için Damal’a, babasının doğup büyüdüğü kasabaya gitmeye karar verir. Orada babasının gençliğindeki insanlarla tanışır ve babasının yaşadıklarına tanık olur – okulda, evde ve uçsuz bucaksız doğada. Babasının sesi arayışına eşlik eder.


Oyuncular:
Oktay Çağla, Mina Sağdıç

Gösterim:

Ein Fremder ist nicht immer ein Fremder

„Yabancı Her Zaman Yabancı Değildir“

D 2013, 43 dak., OmU
Ein Fremder ist nicht immer ein Fremder
Yönetmen: Gülseren Suzan, Jochen Menzel

Bugün Nürnberg’in Yabancılar Meclisi’nin “fikir babaları” ilklerden bahsettikleri zaman, bir başarı hikayesini dinliyoruz. Çünkü 1973’te Almanya’da önemli bir yapı taşını yerleştirmiş oldular: Yabancılar Meclisi’ni kurarak yerel yönetimlerde katılım hakkını kurumlaştırdılar ve tüm Almanya’ya örnek oldular.


Gösterim:

Eve Dönüş – Sarıkamış 1915

TR 2013, 112 dak., OmeU
Eve Dönüş – Sarıkamış 1915
Yönetmen: Alphan Eşeli

Bakü’de görevli Hariciye Nazırlığı Kalem Müdürü’nün eşi Gül ve kızı Nihan, onlara yolda eşlik eden Hariciye Nazırlığı mensubu Saci, zorlu ve sert kış koşulları altında yol alırken savaşın ortasında kalmış, harabeye dönmüş ve terk edilmiş bir köye ulaşırlar. Issızlığın ortasında geçirdikleri ilk akşamlarında yalnız olmadıklarını öğrenirler. Birbirlerinden farklı, toplumun değişik sınıf ve kültüründen gelen yedi insan, vahşi doğanın ortasında kalmış bu köyde açlığa karşı savaşırken, bir yandan eve dönüş mücadelesi ile karşı karşıya kalırlar.


Oyuncular:
Uğur Polat, Nergis Öztürk, Serdar Orçin, Muharrem Bayrak, Şevket Süha Tezel

Gösterim:

Gold

„Altın“

D 2013, 101 dak., OmeU
Gold
Yönetmen: Thomas Arslan

Kanada 1898 yılının yaz ayları. Bir grup Alman başlarında iş adamı Wilhelm Laser ile yeni keşfedilmiş altın yataklarına ulaşmak ve şanslarını denemek isterler. Ancak uzun yolculukta ne tür zorluklar ve tehlikelerle karşılaşacakları konusunda hiç bir fikirleri yoktur. Belirsizlik, soğuk ve yorgunluk göçmenler arasında büyük gerginliklere yol açar. Mutluluğa erişmek için çıktıkları yol, göçmenleri büyük tehlikelere sürükler.


Oyuncular:
Nina Hoss, Marko Mandic, Uwe Bohm, Lars Rudolph, Peter Kurth, Rosa Enskat

Gösterim:

Habib Rhapsody

D/TR 2013, 111 dak., OmU
Habib Rhapsody
Yönetmen: Michael Baumann

Habib uzun yıllar sonra Türkiye’de bıraktığı gençlik aşkıyla karşılaşınca, geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalır. Oğlu Neco aşık olur, ancak kendisi evli ve bir çocuk sahibidir. Bruno ise çalıştığı şirketten yolsuzluk suçlamasıyla işten atılınca oturma eylemi başlatır. Ve İngo 40 yıl sonra kızından özür dilemek için huzurevinden kaçar.


Oyuncular:
Vedat Erincin, Burak Yiğit, Thorsten Merten, Klaus Manchen

Gösterim:

Hayat Boyu

TR/D 2013, 110 dak., OmU
Hayat Boyu
Yönetmen: Aslı Özge

52 yaşındaki başarılı mimar Can ve eşi Ela Nişantaşı’nda, İstanbul’un en seçkin semtlerinin birinde yaşarlar. Kızları Ankara’da üniversiteye başlayınca, ikisi başbaşa kalır. İlişkilerindeki tutkunun sönmüş olduğunu fark etseler de, karşılıklı saygı ve alışkanlığın rahatlığı beraberliklerinin sürmesini sağlıyor. Bir gün Ela tesadüfen Can´ın bir telefon konuşmasına kulak misafiri olur.


Oyuncular:
Defne Halman, Hakan Çimenser, Gizem Akman, Onur Dikmen

Gösterim:

Hükümet Kadın 2

TR 2013, 105 dak., OmU
Hükümet Kadın 2
Yönetmen: Sermiyan Midyat

Xate'in Güneydoğu'nun ilk kadın belediye başkanı olmasına henüz yedi yıl vardır ve şimdilik belediye başkanı Aziz Veysel'in eşi olarak yaşamaktadır. Ancak Xate yine de kendini seçimlerin ön saflarında bulacak! Xate, sıradan sabahlardan birinde Aziz Veysel'i evden uğurlarken beklenmedik bir sürprizle karşılaşır. Bu kötü sürpriz de Xate ve Faruk'u bir kez daha karşı karşıya getirir. Daha da beklenmedik olanı ise tüm kasabalıyı şaşkına çeviren 'erken seçim' kararıdır.


Oyuncular:
Demet Akbağ, Sermiyan Midyat, Ercan Kesal, Mahir İpek, Gülhan Tekin

Gösterim:

Kadın İşi Banka Soygunu

TR 2014, 90 dak., OmU
Kadın İşi Banka Soygunu
Yönetmen: A. Taner Elhan

Kocasının kendisini ve iki buçuk yaşındaki oğlunu terk etmesiyle maddi ve manevi büyük bir çıkmaza giren Gülay, bir yandan sağlık sorunları ile boğuşuyor, diğer yandan kredi borçlarını ödemeye çalışıyor. Ödeyemediği borçlar yüzünden banka elindeki küçük tekstil atölyesine de el koyar. Gülay, arkadaşları ile dertleşirken şaka olarak ortaya atılan banka soygunu fikrini gerçeğe dönüştürür.


Oyuncular:
Meltem Cumbul, Filiz Ahmet, Özge Ulusoy, Esra Dermancıoğlu

Gösterim:

Kelebeğin Rüyası

TR 2013, 138 dak., OmU
Kelebeğin Rüyası
Yönetmen: Yılmaz Erdoğan

Türkiye 1941. Zonguldak'ta iki genç şair Muzaffer ve Rüştü kendilerine parlak bir gelecek hayal ederler. Ancak sadece edebiyat öğretmeni Behçet Necatigil onları anlar ve onlara inanır. Belediye Başkanı'nın kızı Suzan'ın Zonguldak'a geri gelmesiyle Rüştü ve Muzaffer'in şiire olan inancı daha da artar. Fakat İkinci Dünya Savaşı Zonguldak’taki huzurlu yaşamlarını da etkisi altına alır. Kelebeğin Rüyası Türkiye’nin Oscar aday adayı olarak seçildi.


Oyuncular:
Kıvanç Tatlıtuğ, Belçim Bilgin, Mert Fırat, Farah Zeynep Abdullah, Yılmaz Erdoğan

Gösterim:

Saroyan Ülkesi

TR 2013, 75 dak., OmeU
Saroyan Ülkesi
Yönetmen: Lusin Dink

Bitlis'ten sürgün edilen Ermeni bir ailenin çocuğu olarak hayata Amerika'da merhaba diyen ünlü yazar William Saroyan, her zaman özlem duyduğu ancak hiç göremediği memleketini tanımak üzere Anadolu'ya bir yolculuk yapar. 1964 yılında Bitlis'e varmasıyla son bulan bu yolculuk yazarın her zaman hayalini kurduğu ve anlatmaktan geri durmadığı köklerini gerçek anlamda tanıdığı bir sürece dönüşür.


Oyuncular:
Ara Mgrdiçyan, Artur Norikyan, Kevork Malikyan, Yalçın Çilingir, Sevinç Erol

Gösterim:

Susuz yaz

TR 1963, 90 dak., OmeU
Susuz yaz
Yönetmen: Metin Erksan

Ege'nin kurak topraklarında su sıkıntısı çeken köy halkı, su kaynaklarını arazisinde bulunduran Osman ve Hasan isimli kardeşlere muhtaçtır. Her zaman açgözlü ve hırslı olan ağabey Hasan, köylülerin yakarışlarına rağmen bir damla bile su vermeyi kabul etmez. Hasan’ın zıttı olan Osman ise ağabeyinin hırsı ve hataları nedeniyle hapishaneye dahi düşecek, bütün aile yerle bir olacaktır. Ülkemizde uzunca süre gösterimi yasaklanan yapıt Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı ödülünü kazanarak olağanüstü bir başarı göstermiştir.


Oyuncular:
Hülya Koçyiğit, Ulvi Doğan, Erol Taş, Zeki Tüney, Hakkı Haktan

Gösterim:

Wir

„Biz“

D 2013, 92 dak., OmU
Wir
Yönetmen: Miguel Schütz, Carsten Degenhardt

Üç kısa filmden oluşan ve farklı durum ve şekillerde gerçekleşen şiddeti irdeleyen "Biz" şiddetin en vahim hallerini göz önüne seriyor. Fail her zaman, kimsenin beklemediği kişidir. Eğitimli bir mühendis birden dayakçı bir kocaya dönüşürken, sempatik bir liseli cinayet fantazileri kurmaya başlar ve iyi niyetli bir yahudi dostu soğukkanlı bir SS militanı olabilir.


Oyuncular:
Catherine Flemming, Günter Lamprecht, Eckhard Preuß, Patrick Mölleken, Lisa Vicari

Gösterim:

Yozgat Blues

TR/D 2013, 96 dak., OmU
Yozgat Blues
Yönetmen: Mahmut Fazıl Coşkun

Yozgat ist der Ort, an dem Yavuz und Neşes Geschichte beginnt, oder endet... Der Gesangslehrer und Sänger Yavuz erhält in Yozgat ein Engagement und seine Schülerin Neşe überredet ihn, sie mitzunehmen. Der Umzug nach Yozgat wird für die beiden zum Wendepunkt in ihrem Leben. In der kleinen Stadt können sie trotz Unterstützung des lokalen Radiosprechers Sabri niemanden für ihre Musik begeistern. Doch diese ungünstige Situation führt auch zu unerwarteten Entwicklungen...


Oyuncular:
Ercan Kesal, Ayça Damgacı, Tansu Biçer, Nadir Sarıbacak, Kevork Malikyan

Gösterim:

Zwei Leben

„İki Hayat“

D 2012, 99 dak., OmU
Zwei Leben
Yönetmen: Georg Maas

Katrine Norveç’te ailesi ve annesi ile mutlu bir hayat sürdürürken, 1990 yılında Berlin duvarı yıkıldığında, genç bir Alman avukat ziyaretiyle bu mutluluğa gölge düşürür: Katrine’nin Alman Savunma Gücü askeri ile Norveçli bir kadının kızı olduğunu ve Naziler tarafından „işgal çocuğu“ olarak Almanya’ya kaçırıldığını iddia eder. Katrin 20 yaşındayken Demokratik Alman Cumhuriyeti’nden kaçmış ve geçmişini geride bırakmışken, avukat tazminat hakkını alabilmek için mahkemede tanıklık yapmasını ister.


Oyuncular:
Juliane Köhler, Liv Ullmann, Sven Nordin, Ken Duken, Julia Bache-Wiig

Gösterim: