Türkiye / Almanya Film Fesivali'nin sahnelerinde bu yıl Türk/Alman müzikal koalisyonu Yarınistan'ı konuk ediyor.

Yarınistan?  Almanca'da "garp" kelimesi "Morgenland"ın doğrudan çevirisidir. Nedim Hazar ve Geo Schaller 80'li yıllarda kurdukları etnik müzik grubuna bu ismi uygun bulmuşlar.

Yarınistan şarkılarında, Türklerin burada temizlik yapması, Almanya'nın ne boltan bir memleket olabileceğini, genç göçmenlerle Almanlar arasında gizli aşkları ve ırkçılığı anlattılar. Şarkıları radyoların top on listelerine bile girdi. Yarınistan Almanya'nın neredeyse tüm kentlerinde, buna eski Demokratik Almanya'da dahil, çeşitli Avrupa ülkelerinde ve Gorbaçov'un Sovyetler Birliği'nde bile sahne aldı.

250 konser ve 4 albüm sonrasında ikili politik müzikal kabareye geçer. Nedim akordiyon ve gitar ile, Geo ise saksafon, flüt ve akla gelen her türlü diğer üflemeli çalgılarla Türkçe, Kürtçe, Yidiş, Sefarad, Almanca ve İngilizce şarkılar çaldı. Klezmer'den kabareye, halk türkülerinden blues'a geniş bir müzikal yelpazede Türkiye'deki direnişi ve haksızlari ve Almanya'daki göçmenlerin hayatlarını anlatan şarkılar seslendireceklerdir.

Yarınistan festivalimize hoş gelir!

Yarınistan hakkında daha fazla bilgi için: www.yarinistan.de

 

Cumartesi, 15 Mart 2014> saat 22.00 > Künstlerhaus, Königstr.93, Nürnberg

 

For free!